Studenci zaoczni

Studia zaoczne to dobry wybór

 

Studia zaoczne obrosły w wiele krzywdzących stereotypów na przestrzeni lat. Często kojarzą się z mniejszym prestiżem, a ich studenci postrzegani są jako osoby o niewielkich aspiracjach, które zdobędą gorsze wykształcenie. Tymczasem pracodawcy cenią przede wszystkim pracowników mogących pochwalić się doświadczeniem zawodowym, a te zdobywa się o wiele łatwiej studiując weekendowo. Dlaczego warto wybrać niestacjonarny tryb nauki i jakie daje on możliwości?

 

Studia zaoczne ułatwiają podjęcie pracy?

 

Współczesny, coraz bardziej wymagający rynek pracy udowadnia, że w zdobyciu dobrej posady liczy się nie tyle dyplom magistra, co konkretne umiejętności, nabyte wcześniej doświadczenie. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się zwykle od poniedziałku do piątku, uniemożliwiając podjęcie pełnoetatowego zatrudnienia. Natomiast studiując zaocznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć weekendowe zjazdy z pracą w pełnym wymiarze godzin. Możemy rozpocząć karierę 5 lat wcześniej w stosunku do osób, które uczą się w trybie stacjonarnym, tym samym zwiększając swoje szanse na lepszą przyszłość. Pracując w trakcie studiów, zdobywamy uniwersalne kompetencje cenione przez każdego pracodawcę, takie jak: zorganizowanie, współpraca w grupie, punktualność, sprawne rozwiązywanie problemów, czy radzenie sobie w stresujących sytuacjach. Rzeczywistość pokazuje, że wielu absolwentów studiów zaocznych, po kilku latach nadzoruje pracę swoich rówieśników będących po studiach dziennych.

Zobacz również  Studia podyplomowe menedżerskie to odpowiedź na potrzeby rynku

 

Aspekt finansowy na studiach niestacjonarnych

 

Koszt studiów zaocznych Studentka w bibliotecenie jest niski, ale ze względu na swój charakter, studia zaoczne umożliwiają podjęcie pracy na pełen etat i życie na własny rachunek. Większość osób uczących się w trybie niestacjonarnym w ciągu tygodnia pracuje, często w swojej branży, odciążając tym samym rodziców i rozszerzając swoje kompetencje zawodowe. Dzięki temu stają się zaradni życiowo i odpowiedzialni za siebie i swój budżet, co jest cenną informacją dla pracodawców. Niezależność finansowa pozwala na samodzielną regulację codziennych opłat, a to daje młodym ludziom satysfakcję, uczy przedsiębiorczości, samodyscypliny i prawdziwej wartości pieniądza. Podjęcie pracy zarobkowej to nie tylko mocny punkt w CV i dobre referencje, ale również okazja do budowania sieci zawodowych kontaktów przydatnych w późniejszym życiu.

 

Popularne przekonanie, że na studia zaoczne idą mniej zdolne osoby, które nie dostały się na dzienne ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Absolwenci studiów niestacjonarnych to bardziej wartościowi pracownicy w oczach wielu pracodawców, ponieważ zwykle posiadają kilkuletnie doświadczenie zawodowe i są bardziej świadomi zasad panujących na rynku pracy. Studia dzienne tak naprawdę opóźniają wejście w dorosłe życie, warto wybrać tryb zaoczny i jak najwcześniej podjąć pełnoetatową pracę, aby zwiększyć swoje szanse na ciekawą karierę i zawodowe spełnienie.

Related Posts

Zobacz również  Studia podyplomowe menedżerskie to odpowiedź na potrzeby rynku