Jakie korzyści po wdrożeniu systemu POS w sklepie?

Kalkulatory w sklepach, a tym bardziej zeszyty z listami zakupów to już sposób rozliczania klientów znany tylko z opowieści czy starych filmów. Teraz normą są już nowoczesne kasy fiskalne i płatności bezgotówkowe, nawet w niewielkich sklepach. Rozwiązania stosowane w sklepach są przy tym coraz bardziej zaawansowane, dzięki czemu obsługa klienta jest na coraz wyższym poziomie. Prawdziwym przełomem były jednak systemy POS, które dają sprzedawcom wiele możliwości.

Czym jest system POS?

Systemy POS to nic innego jak specjalne sklepowe oprogramowanie, które obsługuje nie tylko kasę. Te najbardziej zaawansowane systemy POS składają się z wielu modułów, pozwalają na obsługę klientów, nadzorowanie stanu magazynów, a nawet kontrolowanie pracy pracowników. Systemy POS doceniają też osoby na managerskich stanowiskach i przedsiębiorcy. Dlaczego? Bo systemy POS pozwalają im na szybką analizę wyników sprzedaży. Moduł raportowania nie tylko pozwala ocenić, jakie działania marketingowe przynosiły zysk, ale i planować kolejne akcje w przyszłości. Najbardziej zaawansowane systemy kontrolują, ale i można w nich bardzo łatwo wprowadzać rabaty, sprzedaże wiązane, naliczanie upustów czy zniżek dla stałych klientów. Normą jest też wystawianie nie tylko paragonów fiskalnych, ale i faktur VAT. Systemy POS w sklepach przyciągają więc na zakupy też innych przedsiębiorców, dla których faktura jest warunkiem koniecznym, by móc zrobić zakupy.

Zobacz również  Jaki jest koszt obsługi terminala płatniczego w sklepie?

Nie tylko przydatny w restauracjach

Systemy POS z powodzeniem przyjęły się w restauracjach i mniejszych punktach gastronomicznych. Ale w sklepach są równie ważne. Znacznie usprawniają pracę, zwłaszcza w dużych sklepach, w których trudno jest samodzielnie zapanować nad magazynem, pracownikami i jeszcze pozyskiwaniem klientów. Dobrze wdrożone systemy POS są w takich sytuacjach niezwykle przydatne.

Shopping woman at the checkout

Funkcjonalność i możliwość rozbudowy systemu

Projektanci systemów do obsługi sklepów i kas mają na uwadze nie tylko bieżące potrzeby swoich klientów. Dbają też o to, by sprostać ich oczekiwaniom w przyszłości. Wszystkie najlepsze systemy POS składają się najczęściej z wielu modułów. Na początek można wykupić dostęp tylko do tych najbardziej podstawowych, a dopiero z czasem dobierać nowsze, dodatkowe, które usprawnią jeszcze bardziej pracę. Twórcy systemów zazwyczaj chętnie też współpracują ze swoimi klientami, oferując im gotowe rozwiązania albo projektując dodatkowe rozwiązania na potrzeby konkretnych już klientów. Wraz z systemem jednak koniecznie trzeba pomyśleć o przeszkoleniu pracowników. Co z tego, jeśli zainwestuje się w najlepsze oprogramowanie, jeśli nie będzie się z niego korzystać jak należy. Takie profesjonalne szkolenia oferują zazwyczaj twórcy systemu. U nich można też liczyć na dodatkowe wsparcie techniczne po zakupie.

Wygoda, lepsza kontrola i większe zyski

Systemy POS nie są niestety rozwiązaniem tanim. Ale jednak mimo wszystko to bardzo dobra inwestycja w przyszłość sklepu. Wybierając dobry system, można znacznie zwiększyć sprzedaż, wprowadzić programy lojalnościowe i działania marketingowe.