Jakie konto osobiste wybrać? Dostosuj je do swoich potrzeb

Jakie konto osobiste wybrać? Co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji? Jakie konto osobiste będzie spełniało wszystkie wymagania i oczekiwania? Okazuje się, że przeciętny Polak każdego dnia wykonuje więcej niż jedną transakcję bezgotówkową na dzień. Konta osobiste są więc intensywnie użytkowane.

Co warto wiedzieć na temat kont osobistych?

Konto osobiste (rachunek bankowy, ROR) jest podstawowym produktem bankowym. To na niego wypłacane jest wynagrodzenie. Za jego pośrednictwem opłaca się rachunki czy płaci za zakupy poprzez kartę do niego przypisaną. Poprzez bankowość elektroniczną (mobilną lub internetową) można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, założyć lokatę czy rachunek oszczędnościowy. Pytanie jakie konto osobiste wybrać ma więc większe znaczenie niż się może wydawać.

Jakie konto osobiste wybrać – koszty

Okazuje się, że wciąż są banki oferujące darmowe konta osobiste (sprawdź: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto). Niektóre ROR-y są bezpłatne bez konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków. Najczęściej jednak opłaty nie są pobierane w przypadku wpływu określonej sumy na konto miesięcznie czy wykonaniu danej liczby transakcji kartą w miesiącu.

Zobacz również  Jak działa Cashback?

Wspomniana karta to w zasadzie nieodłączny element konta bankowego. Można wprawdzie jej nie zamawiać, ale bez niej ROR nie jest kompletny. Do kont osobistych wydawana jest karta debetowa, którą można płacić za zakupy czy dzięki niej wybierać pieniądze z bankomatu. Użytkowanie karty debetowej bywa bezpłatne, ale niekiedy również i w tym przypadku trzeba spełnić określone warunki.

Kolejnym istotnym elementem są koszty związane z wypłacaniem gotówki w bankomatach. Darmowe mogą być wypłaty z bankomatów danej sieci lub ze wszystkich bankomatów. Czasem jednak obowiązuje pewien abonament za wypłaty z bankomatów w całym kraju i za granicą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

Pytanie jakie konto osobiste wybrać zadaje sobie wbrew pozorom całkiem sporo osób. Dobrym rozwiązaniem może być np. założenie konta osobistego w tym samym banku, w którym konto ma pracodawca. Wówczas pieniądze z wynagrodzenia znajdują się na rachunku niemal od razu po zleceniu przelewu.

W przypadku niektórych osób znaczenie może mieć poza tym lokalizacja placówek banku i ich odległość od miejsca zamieszkania. Tak dzieje się wówczas, gdy sporo transakcji wykonywanych jest w oddziale.

Gdzie założyć konto osobiste?

Na polskim rynku bankowym oferta kont bankowych jest bardzo szeroka. Jakie konto osobiste warto więc wybrać? W praktyce wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań samego klienta. Są osoby dla których największe znaczenie mają niskie koszty prowadzenia rachunku. Dla innych z kolei liczyć się może lokalizacja placówek i poziom obsługi klienta.

Zobacz również  Czym zajmuje się biuro rachunkowe

Dużą popularnością cieszą się konta internetowe, które założyć można szybko i są proste w obsłudze. Z drugiej strony brak oddziałów dla wielu osób, głównie starszych bywa sporym problemem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *