Co wybrać?

Darmowy czy płatny program do faktur?

Mając firmę często mamy trudności z wyborem właściwego programu do faktur. Zastanawiamy się nad zakupem płatnej wersji, aby móc korzystać z wielu dodatkowych funkcji, a inni przedsiębiorcy wolą korzystać z darmowego programu, aby zaoszczędzić. Co jest lepsze – darmowy czy płatny program do faktur?

Wady i zalety darmowego programu do faktur

Wybierając program do faktur dla swojej firmy, często zastanawiamy się nad tym, jakich funkcji potrzebujemy. Jeśli prowadzimy małą firmę i nie wystawiamy zbyt dużo faktur w miesiącu, możemy pozwolić sobie na korzystanie z wersji bezpłatnej, która ma pewne ograniczenia co do ilości wystawianych dokumentów w miesiącu. Niewątpliwą zaletą takiego programu jest brak kosztów firmowych i tym samym możliwość oszczędności pieniędzy – ta perspektywa zdecydowanie kusi coraz to większą ilość małych firm. Jeśli jednak chcemy zautomatyzować obsługę swojego przedsiębiorstwa i sprawić, aby było wydajne oraz korzystać z wielu funkcji to z pewnością nie będziemy zadowoleni z wyboru darmowego programu.

Płatny program do faktur – dlaczego to się opłaca?

Niezależnie od branży, w której funkcjonuje nasza firma warto mieć płatny program do faktur, który ułatwia obsługę poprzez to, że program jest odpowiednio zautomatyzowany i jednocześnie pozwala na swobodne korzystanie z wielu dostępnych i bardzo praktycznych funkcji. Niektóre programy mogą być wyposażone są w system CRM (np. program do faktur R2Faktury), który ułatwia nam zarządzanie wprowadzonymi do systemu klientami, a także planowanie poszczególnych zdarzeń, co sprzyja dobrej organizacji pracy.

Zobacz również  Popularne w Polsce usługi streamingowe

Różnice pomiędzy darmowym a płatnym programem do faktur

Jeśli prowadzimy dużą sprzedaż, nie lubimy ograniczeń i chcemy w pełni wykorzystywać możliwości programu księgowego, powinniśmy wybrać płatny program do faktur, ponieważ ma o wiele więcej funkcji niż wersja podstawowa, która jest często bezpłatna. Jeśli jednak wolimy zaoszczędzić i nie mamy zbyt dużych potrzeb jako firma, to godne polecenia jest skorzystanie z darmowej wersji wybranego programu księgowego. Różnice pomiędzy darmowym a płatnym programem to nie tylko szereg funkcji, ale przede wszystkim również automatyzacja, która pozwala nam na wygodę, możliwość wystawienia nieograniczonej liczby faktur i mnóstwo udogodnień, których przy podstawowej wersji programu nie mamy do dyspozycji. Warto więc bardzo dokładnie przemyśleć, co nam się opłaca i jakie są potrzeby naszej firmy, aby z powodzeniem wybrać odpowiedni rodzaj programu księgowego.

Co wybrać – propozycje programów do fakturowania

Pierwszym programem księgowym godnym polecenia jest Księga Express STD, z której możemy korzystać zarówno w formie bezpłatnej, jak i w wersji rozszerzonej, płatnej. Pierwszy rodzaj programu dedykowany jest małym firmom i co ważne ta wersja jest bardzo funkcjonalna. Jeśli z biegiem czasu okaże się, że będziemy chcieli rozszerzyć program możemy, to zrobić korzystając z wydania Pro i nie musimy obawiać się o utratę wcześniej wprowadzonych danych, które zapisują się automatycznie niezależnie od tego, której wersji programu używamy. Drugim programem godnym polecenia jest Elisoft – bardzo chętnie wybierany przez małe i duże firmy. Możemy korzystać z uproszczonej, bezpłatnej wersji lub zdecydować się na zakup pakietu z wieloma funkcjami.