Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego? Sprawdź!

Współczesne banki oferują swoim klientom wiele różnych produktów. Mówi się, że podstawowymi źródłami zarobku dla banków są kredyty. Nic w tym dziwnego, ponieważ cieszą się dużą popularnością wśród klientów, a ich oprocentowanie zapewnia bankom duży zysk. Warto jednak pamiętać, że instytucje bankowe posiadają również interesujące oferty dla klientów zainteresowanych oszczędzaniem.

lokaty, kredyty, konta bankowe, Nest Bank

Do grona produktów finansowych umożliwiających deponowanie i pomnażanie oszczędności, zaliczają się między innymi lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe. W obu przypadkach klienci korzystający z takich produktów, mają możliwość bezpiecznego odkładania pieniędzy, które po określonym czasie zostaną powiększone o ustalone odsetki, w zależności od oprocentowania danej lokaty czy też konta oszczędnościowego.

Warto pamiętać, że zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe to produkty obciążone podatkiem od zysków kapitałowych. Jest to tak zwany „podatek Belki”, który jest pobierany przez bank i nie trzeba go uwzględniać w rozliczeniu rocznym PIT.

Lokata terminowa i zasady jej działania

Jak sama nazwa wskazuje, lokata terminowa jest zawierana na pewien czas. Zwykle okres ten wynosi 3, 6 lub 12 miesięcy. Pieniądze można wpłacić na lokatę w momencie, gdy jest ona zakładana, więc nie ma możliwości uzupełnienia jej w przyszłości o dodatkowe wpłaty. Po upływie terminu zawartego w umowie, bank wypłaca ustalone odsetki.

Zobacz również  Czym zajmuje się biuro rachunkowe

W przypadku wypłaty środków przed terminem, większość banków nie wypłaca naliczonych odsetek, więc klient odzyskuje wyłącznie wpłacony przez siebie kapitał. Zwykle lokaty posiadają stałe stopy procentowe, więc klient jeszcze przed dokonaniem wpłaty wie, ile otrzyma pieniędzy po zakończeniu okresu umownego.

Zazwyczaj oprocentowanie lokat sięga poziomu 3-4% w skali roku. Zwykle takie odsetki otrzymują klienci banków, którzy założyli w nich swoje konta. Oprocentowanie jest również uzależnione od czasu trwania lokaty. Zwykle najbardziej opłacalne opcje to 3 lub 6 miesięcy.

Co warto wiedzieć o kontach oszczędnościowych?

Rachunek oszczędnościowy to nic innego jak konto bankowe umożliwiające zarabianie na oszczędnościach. Konta takie zwykle są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych. Odsetki zwykle naliczane są co miesiąc, ale są dostępne oferty kwartalne, a nawet dzienne. Dodatkowo konto oszczędnościowe umożliwia dokonywania wpłat uzupełniających, które powiększają kwotę, od której naliczane i wypłacane są odsetki.

Osoby zainteresowane większymi odsetkami, powinny zwrócić uwagę na oferty banków zapewniające lepsze odsetki w początkowym okresie posiadania konta (zwykle są to 3 lub 4 miesiące) lub do określonej kwoty. Po jej przekroczeniu lub upływie czasu promocji, środki na takich kontach mają naliczane standardowe odsetki.

Co wybrać?

Wybór jednego z powyższych produktów finansowych zależy od wybranej strategii oszczędzania. Osoby, które obejdą się bez odkładanych pieniędzy przez dłuższy czas, mogą korzystać z lokat, ze względu na lepsze oprocentowanie. Ludzie chcący mieć stały dostęp do swoich środków, powinni wybrać rachunki oszczędnościowe, które pozwalają na swobodną wypłatę pieniędzy oraz regularną wpłatę większych i mniejszych kwot.

Zobacz również  Jak działa Cashback?

Na szczęście znalezienie oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb, nie stanowi problemu. Na rynku działa bowiem wiele banków, takich jak na przykład Nest Bank, które proponują różne produkty oszczędnościowe o zróżnicowanych parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *