papier fotograficzny

Jaki papier fotograficzny wybrać?

Jaki papier fotograficzny wybrać?

 

W warunkach pracy biurowej niejednokrotnie staniemy przed koniecznością wykonania wydruków zdjęć czy ilustrowanych prezentacji graficznych. Chcąc sprostać temu zadaniu samodzielnie, musimy się zaopatrzyć w najbardziej odpowiedni papier fotograficzny.

Jakie jest zastosowanie papieru fotograficznego?

 

Papier fotograficzny posiada wiele cech odróżniających go od odpowiednika klasycznego, służącego do pracy z dokumentami. Różnica ta tkwi przede wszystkim w pokryciu i strukturze, jak również w gęstości czy gramaturze. Interesujący nas tutaj nośnik składa się z trzech warstw: obrazu, podkładu i warstwy spodniej. Jakość naszego wydruku zależeć będzie przede wszystkim od warstwy obrazu, zwanej także wierzchnią. Składa się ona minimalnie z trzech powłok: polimeru przyjmującego tusz, wiążącej barwniki podwarstwy kapilarnej oraz powłoki materiału izolacyjnego, przeważnie polimerowej, która ma za zadanie chronić przed wnikaniem tuszu wewnątrz. Warstwa podkładu posiada wpływ na sztywność papieru. Jej najtańsze wersje, wykonane z włókien celulozowych, cechuje kiepska jakość i duża podatność na zniszczenie; warianty droższe posiadają dodatkową wkładkę z tworzywa sztucznego, co czyni je wodoodpornymi, gładkimi i wytrzymałymi. Ostatnia z warstw papieru – warstwa spodnia – posiada decydujący wpływ na to, czy nośnik będzie się nadmiernie miął i zwijał, czy pozostanie płaski.

 

Jakie są istotne parametry?

 

Najważniejszym parametrem papieru fotograficznego jest jego gramatura, a więc waga papieru. Zależy od niej wytrzymałość wykonywanych zdjęć. Jeżeli gramatura standardowego papieru do drukowania wynosi ok. 80-120 g/m2, to wartości dla materiału opisywanego tutaj będą wyższe, w okolicach 150, a w skrajnych wypadkach nawet 450 g/m2. Ogólnie rzecz biorąc, ile większa gęstość, tym lepiej.

Druga cecha nośnika to rodzaj jego powierzchni. Wyróżniamy tutaj cztery typy: matowy, półmatowy, błyszczący i wysokobłyszczący. Dodatkowo, powierzchnia papieru może być pokryta mikrosporami, co stanowi dużą zaletę – elementy te bezproblemowo absorbują tusz.

Gradacja, czyli kontrast, to odtworzenie różnic w iluminacji na zdjęciu. Możemy mówić o dwóch typach papieru: jednogradacyjnym (jednokontrastowym) oraz zmiennogradacyjny (zmiennokontrastowy). Różnica tkwi w tym, że w przypadku nośnika jednogradacyjnego kontrast zostaje ustalony fabrycznie i fotograf nie może go zmienić samodzielnie.

Inne istotne parametry to odczyn PH (zaleca się papier bezkwasowy, jako najtrwalszy) oraz rozmiar – w tym ostatnim wypadku panuje duża dowolność, wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb.

 

Rodzaj papieru fotograficznego zależy od typu naszej drukarki – na rynku dostępny jest papier do wydruku atramentowego, laserowego oraz papier termosublimacyjny (stosowany w drukarkach, dla których zastosowano specjalną technologię termosublimacyjną). Do wykonywania zdjęć najbardziej poleca się drukarki atramentowe: decydują o tym zarówno względy estetyczne (znakomite odwzorowanie kolorów), jak i ekonomiczne. Specjaliści podkreślają także, że dla optymalnych efektów drukowania warto używać drukarki i papieru od tego samego producenta.